A múlt csodáinak feltárása
A Tett Alapítvány rendkívül sokrétű módon igyekszik támogatni, segíteni a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság fennhatósága alá tartozó Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területen folyó tevékenységeket. Ennek a segítő, támogató tevékenységnek az egyik pillére a feltárási munkálatokban való részvétel. Alapítványunk igyekszik jelentős szerepet vállalni a múlt csodáinak feltárásában is.
A 2020/2021-es év kiemelt feladatai közé tartozik Alapítványunk részéről a múlt megmaradt emlékeinek feltárásában való szerepvállalás. Munkatársaink odaadó és lelkiismeretes munkával segítik az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területen történő feltárásokat. Jelenleg az úgynevezett „nagy csarnok” mögött folynak feltárási munkálatok. Alapítványunk kiemelt szerepet vállalt e területen lévő lábnyomos homokövet borító – eddig még fel nem tárt – részének felszínre hozásában. Munkánk során eddig több köbméter földet távolítottunk el a lábnyomos felület felső részéről.
Csodálatos érzés látni és érezni, ahogyan a múlt emlékei lassan megmutatják magukat. Lassú, verejtékes és nagy odafigyelést igénylő munka ez, hiszen pótolhatatlan értékek pihennek a felső földréteg alatt. A múlt homályából előtűnő homokköves felület kora 17 millió év, melyben minden apró nyom, évmilliók emlékét és történéseit hordozza. Amikor valaki egy ilyen fontos feladatban vesz részt, szinte megremeg a keze annak a felbecsülhetetlen értéknek a súlya alatt, amely a keze alatt kerül a napvilágra. Gondoljunk csak bele! Évmilliók emlékei pihennek sötét sírjukban háborítatlanul, amikor egy napon nagy odafigyelést tanúsító munkatársaink hozzásegítik ezen emlékeket ahhoz, hogy 17 millió éves sírjukból a felszínre kerüljenek és emberek százainak, ezreinek fedjék majd fel magukat. Nemes cél ez, mely az Önök javát is szolgálja kedves olvasó. Amikor eljön és megnézi ezeket a leletek, rácsodálkozik majd a múlt csodálatos emlékeire. Nem fogja tudni, hogy kik és mennyit dolgoztak rajta, de nekünk mégis melegség önti majd el szívünket, hogy részt vehettünk ebben a csodálatos tevékenységben.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A 2020/2021. évi tél megpróbáltatásai
A 2020-2021-es év tele nagyon kemény megpróbáltatást hozott az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területének, valamint a terület karbantartásában közreműködő Tett Alapítványnak is.
A telet megelőző esőzések bőséges nedvességgel látták el a fákat, majd jött a tél, és a rétegekben történő havazás. Mindezek következtében a növényekben lévő nedvesség megfagyott, ami nagyban elősegített azok hasadását és törését. Valamint a rétegesen ráfagyó hó olyan súlytöbblettel látta el a növényzetet, hogy azok már nem bírták megtartani ágaikat, ezért százával törtek le az ágak és hasadtak félbe a fák. Voltak olyan fák, amelyek ágai erősebbek voltak, és ahelyett, hogy elhasadtak volna, tövestől fordultak ki a földből. Az így kialakult katasztrófális helyzet teljesen járhatatlanná tette a terület tanösvényeit. A Bükki Nemzeti Park munkatársai valamint a Tett Alapítvány dolgozói kemény harcot folytattak a havas, fagyott és járhatatlan utak helyreállításáért. Időt és erőfeszítést nem kímélve több mint 10 km túraösvény helyreállítását végezték el.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Mit tegyünk ha medvével találkozunk
A TETT Alapítvány aktív szerepet vállal – többek között – a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának fennhatósága alá tartozó Ipolyarnóci Természetvédelmi Területen elhelyezkedő Ősmaradványok Látogatóközpont mindennapi működtetésében. Ezen tevékenységeink egyike a túravezetés. A természeti és ökológiai értékek védelme érdekében a Geológiai tanösvényen elhelyezkedő lelet együttest csak túravezető jelenlétében tekinthetik meg a látogatók. Az ökológiai értékek egy erdei ösvény mentén helyezkednek el. Továbbá a látogatóknak lehetőségük van egyénileg (azaz túravezető nélkül) is felfedezni a látogatóközpont egyéb területeit. A kőszikla tanösvény valamint a biológiai tanösvény is ezek közé tartozik. Mindkét ősvény erdei területen helyezkedik el.
Manapság pedig egyre többet hallani a híradásokban arról, hogy itt vagy ott medvéket láttak. Ennek oka, hogy a Szlovákiában található medvepopuláció, a rá vonatkozó védelmi intézkedések miatt kezd egyre jobban elszaporodni, és emiatt egyes példányok távolabbi vidékekre vándorolnak. Ezen hatás kapcsán fordulhat elő, hogy Magyarország erdeiben is előfordulhat felbukkanásuk.
A barna medve súlya 100 és 340 kg között van az egyed korától és fejlettségétől függően. A kifejlett egyedek testhossza eléri a 2 métert. Alapvetően mindenevő állat, de tápláléka jelentősebb részét a növényi eredetű táplálék teszi ki (gyökerek, gombák, fűfélék, erdei gyümölcsök, stb.). Táplálékát (fehérjeszükségletét) kisebb és közepes testméretű állatok elfogyasztásával elégíti ki. Nem feltétlenül vadászattal, van, hogy megtalált dögök elfogyasztásával. Életmódja magányos, általában egyedül járja az erdőt. Élelemkeresés közben naponta akár több 10 km-es távot is képes megtenni. alapvetően bármely napszakban képes aktív lenni, de az ember által háborgatott vidéken inkább éjszaka és hajnalban aktív. Ebből következően nem kell attól tartani, hogy bárki is találkozik vele a látogató központ közelében. A barnamedve kerüli az embert és nem tekinti zsákmányának. A medvével való találkozás esélye alapvetően rendkívül kicsi a szabad (ember által nem háborgatott) természetben is.
Ha ilyen mégis előfordulna, a medve legalább annyira meglepődik, mint maga az ember, ezért megfelelő viselkedési szabályok mellett nem jelent komoly veszélyt egy ilyen találkozás. Ha valaki mégis találkozna medvével a szabad természetben, célszerű az alábbi magatartási szabályokra figyelni:
- Ha erdőben járunk, azt a kijelölt turistautakon tegyük!
- Kerüljük az átláthatatlan sűrűket, bozótosokat!
- Ha nem szükséges, ne menjünk napnyugta és napkelte közötti időben az erdőbe!
- Tegyük egyértelművé a medvék számára, hogy közeledünk: ne járjunk nesztelenül, társaságban beszélgessünk, egyedül járva használjunk zajkeltő eszközt: például csengőt vagy rádiót!
- Ne használjunk fejhallgatót!
- Ha véletlenül mégis találkozunk a medvével, és az állat nem vett észre minket, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodjunk el a helyszínről!
- Ha a medve két lábra áll, azt a jobb tájékozódás érdekében teszi.
- Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni!
- Ne nézzünk a szemébe!
- Ne fordítsunk neki hátat!
- Ne akarjunk elfutni, mert gyorsabb nálunk!
- Autós találkozás esetén ne hagyjuk el a járművet!
- Ne próbáljuk etetni vagy lefényképezni!
- Ha a medve közelebb merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat!
- Kutyasétáltatás és kutyával való vadászat esetén tartsuk szem előtt, hogy a medve elől menekülő kutya a gazdához fog visszafutni védelemért, nyomában a támadó medvével.
- Ne vigyünk magunkkal erős illatú élelmiszereket!
- Ne vigyünk magunkkal halkonzervet és cukrozott sűrített tejet!
- Ne hagyjuk magunk után az élelmiszer maradékát, és annak csomagolóanyagát sem!
- A maradékot lehetőleg szagmentesen csomagoljuk el, úgy vigyük tovább magunkkal!
- Sátorozáskor az élemet a sátortól távol eső fára függesszük fel!
- Az erdei kerékpározás növeli a meglepetésszerű találkozás veszélyét!
Az ipolytarnóci látogatóközpontról dióhájban
A szlovák határ mentén húzódik meg Ipolytarnóc. Itt található az a káprázatosan szép, és varázslatosan csodálatos természetvédelmi terület, amelyen a valamikor Afrika partjairól leszakadt földkéreg felszínén lévő ősmaradványok megtekinthetők. Sok hányadtatás és megpróbáltatás után a területet 1944-ben nyilvánították védetté. Ez a természetvédelmi terület földtani örökségünk gyöngyszeme, amely egy 17 millió évvel ezelőtt bekövetkezett vulkáni katasztrófa által konzervált és megőrzött ősvilág páratlan gazdagságú lelőhelye. A terület legfontosabb ősmaradványai a kövesedett fák, levéllenyomatok, az ősállati lábnyomok, valamint a megtalált cápafogak. A területen található leletek kiemelkedő természeti értéke miatt 1995-ben Európa Diplomával tüntették ki ezeket a felbecsülhetetlen értékeket. Az Európai viszonylatban is kiemelkedőnek számító lelet együttes jelentősége miatt 2000-ben felvették az UNESCO Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékébe. A terület számos érdekességgel várja az ide látogatókat:
- Geológiai tanösvény.
Őslábnyomos területek. Tengerfenéki üledékréteg, cápafogak. Egy közel 30 emelet magas megkövült fa. Kiállítótér, valamint holografikus technikával megjelenített ősállatok az eredeti őslábnyomos terület talaján, mintha csak a múltból tértek volna vissza. A bemutatandó értékek miatt csak túravezetővel tekinthető meg.
- Kőszikla tanösvény.
Önállóan (azaz túravezető nélkül) bejárható tanösvény, melynek tematikája elsődlegesen a kövületek megjelenítésére, bemutatására fókuszál.
- Biológiai tanösvény.
Szintén önállóan bejárható tanösvény, amely elsősorban a helyi biológiai értékek fellelhetőségére és bemutatására hagyatkozik.
- Miocén park.
A terület őshonos növény- és állatvilágának bemutatására szolgál. Valóságos, önálló barangolást tesz lehetővé oly módon, hogy közben a látogató megismerkedhet a miocén kori, növény- és állatvilág helyi sajátosságaival.
- Lombkorona sétány.
Lehetőséget biztosít a látogatónak arra, hogy a lombkoronák szemszögéből tekintsen a vidékre, és szinte egyfajta madártávlatból gyűjtsön élményeket.
- 4 D-s mozi.
Egy időutazáson vehet részt a látogató, melynek során fantasztikus élményben lehet része. Egy időutazás során visszautazhat az időben 17 millió évet, és egy rövid időre szemlélője lehet ennek a világnak.
- Bükkábrányi leletek.
A bükkábrányi lignitbányában fellelt ősfák tekinthetőek meg.
- Egyéb kiállítások, interaktív élményhelyek.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Alapítványunk szerepe a környezetvédelemben
Napjainkban egyre nagyobb szerepet kap a környezet- és természetvédelem. Környezetünk védelme minden embernek emberi kötelessége (lenne), hiszen mindannyian érdekeltek vagyunk abban, hogy a Föld nevű bolygót, mely életterünk, lakóhelyünk színtere, élhető formában tartsuk és megőrizzük az utókor számára. Sajnos sokan nincsenek ennek tudatában, vagy nem veszik elég komolyan ennek a jelentőségét. Ugyanakkor minden embernek tisztában kell(ene) lennie azzal, hogy környezetünk védelme az utódaink életterének megőrzését jelenti. A TETT Alapítvány elsősorban a környezeti értékek védelmében végez tevékenységeket. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságával együttműködésben szerepet vállal az Ipolytarnóci Természetvédelmi Terület értékeinek megőrzésében, a természeti kincsek gondozásában. Munkatársaink áldozatos munkájukkal támogatják azt a célkitűzést, hogy az Ipolytarnóci Természetvédelmi Területen fellelhető értékeket és természeti kincseket meglátogatók szemet gyönyörködtető és lelket melengető természeti környezetben élvezhessék ezen értékek megismerését. De ezen túlmenően a TETT Alapítvány tevékenységével részt vesz más környezetvédelmi akciókban is. A 2020-as év Covid járvány sújtotta időszakában Alapítványunk jelentős szerepet vállalt abban, hogy a járvány miatt a természetbe kényszerült látogatók által megnövekedett környezetszennyezést mérsékelje. Önkénteseinkkel kivonulva a frekventáltabb területekre, szemétszedési akciót szerveztünk. Az akció eredményeinek elismeréseként a „vállalati, társadalmi felelősségvállalás” kategóriában Business Excellence-díjakat kaptunk.