TETT Alapítvány
Támasz az Embernek - Támasz a Természetnek Alapítvány
  • Nyitó oldal
  • Rólunk
    • Tevékenységünk
    • Határozatok tára
    • Kiemelt sikereink
    • Munkatársaink
  • Támogatás
  • Kapcsoalt
  • Partnereink
  • Érdekességek
  1. Ön itt van:  
  2. Főlap
  3. Érdekességek
  4. Általános

Az iskolai közösségi szolgálat támogatása

 

Alapítványunk lehetőséget biztosít a fiatal diákok számára, hogy az iskolai közösségi szolgálatot a környezet- és természetvédelem érdekes és kihívásokkal teli világában teljesítsék. Sokan ismerik – értelemszerűen elsősorban az ebben érintettek – ezt a fajta kötelezettséget, melyet a nemzeti köznevelésről szóló törvény ír elő, ugyanakkor megoszlanak ez érintettek véleményei ennek jelentőségéről és fontosságáról. Egyesek fontosnak és hasznosnak tartják és örömmel végeznek ilyen jellegű tevékenységeket, míg mások csak nyűgnek érzik, melyet kötelező teljesíteniük.     

Alapítványunk szemszögéből nézve, fontos törekvésnek és célnak tartjuk, hogy lehetőséget biztosítsunk a fiatal diákok számára arra, hogy betekintsenek a munka világába és ezáltal elinduljanak egy olyan úton, amely a tevékenység végzése által teremtett hasznosságon alapulva épít fel egy komplex gazdaságot. Külön örömünkre szolgál, ha valaki fogékonyságot, érdeklődést mutat a környezet- és természetvédelem iránt.     

A 2022-es évben a Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakiskola egy 9. osztályos tanulója teljesítette Alapítványunknál közösségi szolgálatát. Fiatal kora miatt, még viszonylag kevés lehetősége volt belekóstolni a munka világába, de ennek ellenére ügyesen teljesítette a rá bízott feladatokat. Érdeklődéssel fordult a természet- és környezetvédelem témaköréhez, és igyekezett legjobb tudása szerint teljesíteni mindazon tevékenységeket és feladatokat, melyekbe bevonásra került.  

Medvekutya lábnyomra bukkantak

 

A 2021-es év újabb lendületet adott az ipolytarnóci ősmaradványok feltárásának. Az Interreg V-A RiWild program keretében a Herman Ottó Múzeum szakértői nagyfelbontású 3 dimenziós szkennelést végeztek a területen. Ennek a munkának a kapcsán kapott újabb megvilágítást a dr. Kordos László által már 2015-ben leírt – de eddig mégis egy kicsit a feledés homályába veszett – medvekutya lábnyom.      

A rendkívül nagyfelbontású 3D-s szkenneléshez teljesen pormentesíteni kellett a homokköves lábnyomos területet. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársaival karöltve, a Tett Alapítvány munkatársai is részt vettek ebben a munkában. A terület aprólékos pormentesítő munkálatai során kapott újabb „fényt” a medvekutya lábnyom. A területet az eddigitől eltérő módon megvilágítva és a felületet aprólékosan megtisztítva jutottak el a munkafolyamatok odáig, hogy mostantól az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területre látogatók részére is bemutatásra kerül ez a lábnyom.     

A lábnyom kissé a járófelület alatt található, a közel 100 méteres nagyságú megkövesedett fatörzs megmaradt felső részének közelében. A lábnyom egy vadcsapás mentén helyezkedik el. A megtalált lelet feltehetően csak a lábnyom alsó részét tárja fel. Ebből a feltevésből adódik az a tény, hogy a karmok nyomai nem láthatóak a lenyomatban. 
 

labnyom1 labnyom2

medvekutya2